Firma Ogłoszenie Kontakt
 Destylernia "Polmos" Spólka z ograniczoną odpowiedzialnoscią w Krakowie sp.k. w likwidacji nie prowadzi produkcji oraz sprzedaży alkoholu od 2010 roku.


O firmie

Destylernia "Polmos" Spólka z ograniczoną odpowiedzialnoscią w Krakowie sp.k. w likwidacji
(dawniej Destylernia "POLMOS" w Krakowie S.A.) to firma o bogatej blisko 80-letniej tradycji. Produkowała wiele gatunków wódek, umiejętnie łącząc wielowiekowe przekazy, receptury i technologie z osiągnięciami najnowszej techniki.

Siedziba firmy - miasto Kraków - jego historia, kultura i mieszkańcy to inspiracja nie tylko dla artystów, ale również dla krakowskiej Destylerni, czego przykładem są stare, nowe i najnowsze wyroby.

Wszystkie wódki rozlewane w Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. odznaczają się wysoką jakością. Rozlewane są do butelek o różnorodnych kształtach i pojemnościach, oznaczone etykietami ukazującymi ich styl i charakter, wysmakowane i bogate w treści, wyłącznie z naturalnych surowców. Tak firma jak i wyroby Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. zyskały krajowe i międzynarodowe uznanie, potwierdzone wieloma nagrodami, medalami i wyróżnieniami.

Destylernia "Polmos" Spólka z ograniczoną odpowiedzialnoscią w Krakowie sp.k. wchodzi w skład grupy MBWS

Zarząd


Pozostałe nagrody dla firmy i produktów

Historia palenia gorzałki w Krakowie

Szczególna rola Krakowa jako kilkusetletniej siedziby rodów królewskich oraz ośrodka nauki i kultury sprawiły, ze właśnie tu, pod Wawelem wszystko było pierwsze: pierwszy polski uniwersytet, szpital, apteka, książka, .... i oczywiście "palenie gorzałki"- już pod koniec XV wieku, co potwierdza przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej książka S. Falimirza "O ziołach i mocy yich" wydana w 1534 roku. Beczki i gąsiory z "aquavita" (woda życia), w Polsce i na Litwie zwanej okowita, wędrowały tratwami do Gdańska, a na kupieckich wozach do Pragi, Norymbergii, Wilna i Kijowa. Wozy te i tratwy były szczególnie łakomym kąskiem dla band rozbójniczych.
Dochód z palenia gorzałki stanowił ważną pozycję w budżecie dworu królewskiego, a szanowani członkowie krakowskiego cechu gorzelniczego posiadali rozliczne przywileje. Według spisu z 1786 r. paleniem gorzałki (coraz częściej zwanej wódką) zajmowało się w Krakowie 35 gorzelników.
XIX wiek był okresem rozkwitu gorzelnictwa w Galicji. W 1835 r. działało na tym terenie 4900 małych gorzelni. Wprowadzony rok później podatek spowodował ich spadek do 1900.
Specjalizowano się w wyrobie wódek gatunkowych. Zasłynęła wówczas Wytwórnia Wódek Gatunkowych, Rosolisów, Likierów i Rumu pana Edwarda Urbana, założona w 1877 roku, a mieszcząca się w centrum Krakowa przy ul. Wiślnej 1. Monopol Urbana przełamał M.A. Urbach, który w 1899 roku uruchomił wytwórnię sztucznych koniaków. W ślad za nim poszedł Piotr Porzycki i wielu innych.
Po I Wojnie Światowej działało w Krakowie 11 wytwórni wódek, a wśród nich m. in. słynny Krakus i Baczewski i na ich tradycji w 1931 roku powstała Krakowska Destylernia.

(Zarys historyczny)

Ważne daty w historii Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A.

 • 01-IV-1931
  przekazanie do eksploatacji Wytwórni Wódek w Dąbiu pod Krakowem;
 • I-sza poł. 1945
  podjęcie produkcji i podporządkowanie zakładu Zarządowi z siedzibą w Warszawie;
 • 01-VII-1964
  przyłączenie do firmy Krakowskiej Fabryki Drożdży w Bieżanowie. Rozruch ciągu technologicznego, gwarantującego osiąganie wysokiej jakości drożdży;
 • 01-I-1974
  przejęcie przez zakład Wytwórni Napojów "Pepsi-Cola" w Nowej Hucie od Zakładów Piwowarskich w Okocimiu. Współpraca z koncernem PepsiCo;
 • 1989
  transformacja ustrojowa w Polsce - rozbicie centralizmu w branży spirytusowej;
 • 01-VII-1991
  zakłady spirytusowe uzyskują samodzielność i osobowość prawną; powstaje Krakowskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego i Drożdżowego "Polmos";
 • I-sza poł. lat 90
  sukces marki Cymes i rozkwit zakładu;
 • 1996
  wprowadzenie marki Cracovia;
 • XI-1998
  komercjalizacja Destylerni i przekształcenie zakładu w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa;
 • VII-1999
  podział znaków ogólnopolmosowskich Destylernia staje się właścicielem marki Winiak Luksusowy;
 • 01-IV-2000
  powstaje Wytwórnia Drożdży Piekarskich w Krakowie Bieżanowie Sp. z o.o. (100% udział Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A.);
 • 20-II-2002
  Uchwała NWZA rozpoczynająca proces prywatyzacji Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. w trybie podwyższenia kapitału zakładowego;
 • 31-X-2002
  pozyskanie branżowego Inwestora Strategicznego - "Belvedere Dystrybucja" Sp. z o.o. z Warszawy (obecnie - Sobieski Sp. z o. o.- Grupa Belvedere);
 • 31-III-2004
  przyznanie certyfikatów: Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001 oraz Zarządzania Środowiskiem wg normy ISO 14001;

Krakowska Destylernia dawniej i dziś

Lata 30-ste dwudziestego wiekuLata 60-te dwudziestego wiekuLata 70-te dwudziestego wiekuDestylernia współcześnie